Her finder du stævneplan, oversigt over afholdte og kommende mesterskaber samt billedgallerier

Check ranglisterne for indeværende og tidligere år, læs reglerne og indberet dine resultater online

Se distriktets rideklubber, tilmeld dig kurser og find nyttige informationer om konkurrencedeltagelse

Book distriktets tidtagningsanlæg, se referater fra bestyrelsesmøder samt praktisk info for rideklubber

Nyheder

10/06/2014 - 18:58
20/05/2014 - 11:57
31/03/2014 - 12:45
04/02/2014 - 08:57

www.112app.dk er en rigtig god app at have med på skovtur.

Hvis uheldet er ude og du kommer til skade, er det nemmere at finde dig via gps.

Midt ude i skoven er der sjældent vejskilte der fortæller hvor du er..

*******************************

Efter 13 ugers karantæne for kværke, er Albertslund Rideklub endelig åbnet op igen.. 

Tillykke til ARK.

**************************

Som noget nyt i år, har distriktet besluttet, at der også skal være et Distriktsmesterskab i PARA-Dressur..Se regler under fanen "Stævner" - "Mesterskaber"  Husk at tjekke om din klub er medlem af DHIF.

************************************************

 Resultater og billeder fra Vestegnsmesterskaberne i dressur.

Se under Rytterinfo-Regioner-Region Vest-Vestegnsmesterskaber

************************************************

Billeder fra distriktsmesterskaberne kan ses på oversigten over alle mesterskaber  –

se under stævner, mesterskaber og vælg det pågældende mesterskab i oversigten til højre.

 **********************************************

 

 

Guld og bronze ved DM i military

Ryttere fra Distrikt 1 tog tre af de fire placeringer ved DM i military, der blev afviklet d. 10.-13. juli af Sportsrideklubben. De første konkurrencer blev afviklet i Bernstorffsparken, mens den afsluttende terrænspringning blev afviklet på Lundegården hos familien Martinsen i Høsterkøb.

Peter T. Flarup (HRK) vandt guld på Stald Mejses Frankie. Det var 6. gang, at Peter vandt DM-guld. Bronzemedaljen gik til Camilla Sæbø Hansen / Zanzibar (SPR).

Der var mere succes til rytterne fra den arrangerende klub, da Niels Goldschmidt / Lasse (SPR) blev nr. 4.

Foto: Sofie Pedersen

****************************************************************

 

 

Charlotte Kromann-Rasmussen og hesten Ganti fra Sportsrideklubben (SPR) vandt sølv ved DM i distanceridning i midten af juni.

Foto: Niels Kromann-Rasmussen.

********************************************************************

 

 

Vallensbæk vandt bronze ved DM for hold i military

Sportsrideklubben Vallensbæk vandt d. 29. juni DM-bronze for hold i military.

Holdet bestod af: Victoria Hjortnæs / Comtesse, Rikke N. Andersen / Denver, Katja Berg / Gamlish Chaday-Delight og

Sara Brinkmann / Egegårdens Carisma

 Foto: Jimmy

 

 

Rikke N. Andersen  vandt DM-guld i military for ponyer

 Rikke N. Andersen / Denver fra Sportsrideklubben Vallensbæk (SIV) vandt i juni måned guld ved DM i military for ponyer.

********************************************

 

 Caroline Cecilie Nielsen vandt DM-guld i paradressur, Grad 2

 Caroline Cecilie Nielsen / Leon 530 fra Høsterkøb Rideklub (HØS) genvandt DM-guldet i paradressur, Grad 2

 

Anni Meijer vandt sølv ved DM i paradressur

 Anni Meijer / Raprice fra Sportsrideklubben Vallensbæk (SIV) vandt sølv ved DM i paradressur, Grad 2

***********************************************************************

 

Lise Kjelstrup / Luega Love fra Ballerup Rideklub (BAL) vandt det kombinerede distriktsmesterskab.

Louise Lykke Hersted / Rønnebærgårds Comet (tv) fra Furesø Rideklub (FUR) vandt sølv, og Trine Ekberg Larsen /

Annewino C (th) fra Ledøje-Smørum Rideklub (LØSR) vandt bronze.

  Mesterskabet blev afviklet d. 28.-29. juni i Ballerup Rideklub.

****************************************************************************

 

Distriktsmesterskabet i holdspringning for heste blev afviklet d. 22. juni hos Kongelundens Rideklub.

Mesterskabet blev vundet af Sportsrideklubbens hold 1 (SPR). Efter en spændende omspringning.

Holdet bestod af: Rasmine Laudrup / Leopold, Nikoline Dahle / CC Catch, Martin Dahlmann / Valløs Lester og

Catharina Blach / Daillant

Ballerup vandt sølv og Sportsrideklubbens hold 2 vandt bronze.

 *****************************************************************************************

 

Emil Hallundbæk vandt DM-sølv i spring for juniorer

 

Emil Hallundbæk / Unos Safier fra Sportsrideklubben (SPR) vandt DM-sølv i springning for juniorer. Sidste år vandt Emil DM-guld for juniorer på Satisfaction FRH. I februar i år vandt Emil guld ved indendørs-DM for ungryttere på Catoki.

 

 

Julie Meiland Hansen vandt DM-bronze for ungryttere

 

Julie Meiland Hansen / Coolman fra Sportsrideklubben (SPR) vandt bronze ved DM i springning for ungryttere.

********************************************************************************

 

 

 Distriktsmesterskabet i springning for ponyhold blev afgjort søndag d. 25. maj hos Hvidovre-Avedøre Rideklub.

Mesterskabet blev vundet af: Gentofte Rideklub (GEK) – hold 2

Holdet bestod af: Mikkeline Gransøe / Bøgelunds Shakira, Cecile Bildsøe Nardot / Verdi, Ellen Miland Peytz /

Toftegårdens Alcazar,Clara Savas Olsen / Florian

****************************************************************************

 

 

Holte Rideklub (HRK) vandt distriktsmesterskabet i holddressur for heste. Mesterskabet blev afviklet d. 18. maj

Holdet bestod af:

Linda Pfingstl Aasted / Londonline A.V.L, Helene Brinck / Edzer, Mie Henriette Brock / Quinta K,

Helena Haugaard / Herizcha Grønvang

Kongelunden og Dragør vandt sølv og bronze.

***************************************************************************

 

Kongelundens Rideklub vandt distriktsmesterskabet i kvadrilleridning (Afd. Mix).

Holdet bestod af: Tina Gall / Kikki, Michaela Lagermann / Dahlgaardens Kadima,

Cecilie Pedersen / Dino,Jehona Agroni / Lois,

Josefine Michaelsen / Sebastian, Nadia Andersen / My Lightfoot-Lime, Michelle Olsen / Lady

 Det var desværre ikke alle rytterne, der kunne være der, da billedet blev taget. 

Holdleder: Betina Lynnerup 

********************************************************************************

 

Kongelundens Rideklub vandt distriktsmesterskabet i ponygames Afd. A

Holdet bestod af: Helena Nielsen / Simba, Cecilie Rosenbjerg / Labri, Nikita Juul Schæffer / Bella,

Michala Skaarup / Quark,Camille Heissel / Nepal, Mathilde Pedersen / Mico

Holdleder: Betina Lynnerup

*********************************************************************

 Dragør St. Magleby Rideklub (DSM) vandt distriktsmesterskabet i ponygames Afd. B

Holdet bestod af: Leise Guldbech / Bølle, Smilla Oddershede / Juni, Cecilie Karlson / Tabasco,

Cecilie Pedersen / Jaco,Josefine Buur / Dundee

 Holdleder: Neel Guldbech

*******************************************************************************

 Kongelundens Rideklub (KRK) hold 1 vandt distriktsmesterskabet i ponygames Afd. C .

efter en spændende omridning med DSM om guldet.

Holdet bestod af: Mie Hagedorn / Po8nygirl, Iben Hagedorn / Mølhøjsgårds Wildstern, Freja Kristiansen / Molly,

Lisbeth Nielsen / Atlantis Crown, Trine Jensen / Chiquita

  Holdleder: Betina Lynnerup

************************************************************************

     

Distriktsmesterskabet i TREC blev vundet af Hjortespring Rideklub.

Holdet bestod af:

Gry Albrechtsen - Kirkeby´s Cassio, Maria Nicolaisen - Hugo, Christina Keppie - Findus. 

 

 Hjortespring Rideklub (HJOR) – hold 2 vandt sølv.

Dette hold bestod af: Johnny Petersen / Figaro, Kristina Kjær Larsen / Sir Tonga, Lisbeth Arredondo / Baloo

 

Sportsrideklubben (SPR) vandt bronze.

Dette hold bestod af: Gitte Dencker, Charlotte Brix Andersen, Gitte Christensson

 *********************************************************

 

 

 Distriktsmesterskabet i Stafetspring blev afgjort d. 13. april i Kongelundens Rideklub

Holdet fra Kongelunden vandt mesterskabet og er dermed kvalificeret til Landsfinalen på Vilhelmsborg d. 28.- 29. juni.

 Holdet bestod af:

Josephine Rentzius Pedersen / Jossy, Karoline Petersen Wolf / Charisma og

Frederikke Kjærbo Sørensen / Barbie Girl.

Holdleder (t.h.): Betina Lynnerup

 

 

 Holdet fra Ishøj vandt sølv i mesterskabet.

Dette hold bestod af:

Julie Pihl Bisgaard / Akishot Lildholdt, Cecilie Pedersen / Luna og Signe Pilgaard Laursen / Paragraff.

Holdleder: Lonni Bache.

 

 

 

Forside