Her finder du stævneplan, oversigt over afholdte og kommende mesterskaber samt billedgallerier

Check ranglisterne for indeværende og tidligere år, læs reglerne og indberet dine resultater online

Se distriktets rideklubber, tilmeld dig kurser og find nyttige informationer om konkurrencedeltagelse

Book distriktets tidtagningsanlæg, se referater fra bestyrelsesmøder samt praktisk info for rideklubber

 


Der er desværre problemer med at opdatere alle stævner ind i vores system til ranglisterne.
Pt. gælder det Hillerød 19-21/11-21
Send en mail til [email protected] med link til resultater, så opretter jeg manuelt til ranglisten.
****************

Årsmødet (generalforsamling) for 2022

er fastsat til 2. marts

 

 

Procentklsser i dressur kan nu indberettes via den specielle formular.

Se regler for indberetning under fanen Ranglister.

****************
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
*******************
 
 

Vinderne af Distriktsmesterskabet for Pony Hold i springning 2. september 2021 blev:  Gentofte Rideklub

Ellen Sønderstrup Ponsaing/JULA GOLDEN SWAN - 3

Thea Høj Rasmussen/RYEHILL LADY GODIVA - 1

Filippa Kofoed/DALBÆKS SPITFIRE - 1

Rigmor Svane/RUSHEENAMANAGH LIGHTNING BOLT - 1

 
 

Nr 2 blev Egene RideklubTeam no 3

Isabella Zeemann/ROCKY - 3

Josephine Olivia Ludwig Hæstrup/FH. DRIVER - 2

Clara Melina Haushøj Holm/LACHAIN'S DUCHESS - 2

Josephine Zeemann/ANNA'S PRIDE (PHOEBE) - 2

 
 
*****************
 




 
28/08/2021 Tina Dufour / Copyright vandt Distriktsmesterskabet i springning for heste
 
 
 
 
 
 
 

Tina Dufour / Copyright vandt mesterskabet foran Anastazia Hoffmann / Calazio 2 (sølv) og Louise Lindegaard Petersen / Clarimar (bronze).

Alle 3 ryttere starter for Sportsrideklubben (SPR).

Der var 20 startende i distriktsmesterskabet i springning for heste,

der blev afholdt d. 28. august af Vallensbæk Rideklub.

Efter de 2 hovedrunder var der 3 ekvipager, der havde redet dobbelt-nul.

De skulle derfor i omspringning om medaljerne. Her var alle 3 ekvipager igen fejlfrie.

Mia Mortensen / Lindro fra Værløse blev nr. 4 med i alt 1 fejl, mens de to SPR-ryttere Maria Rosendahl Christensen / Crelina og Lise Kjelstrup / Nørhedens Cirell delte 5.pladsen med i alt 4 fejl hver efter de to hovedrunder.

 
 
 
 
 
 
 
Stort tillykke til
Årets klub, Ishøj Sportsrideklub og Året ildsjæl, Maria Juul Rasmussen.
 
Så blev årest rangliste Pokaler uddelt.
Stort tillykke til alle vinderene.
*******************************
5/6 - 6/6 Sring Hest Hold....Værløse Rideklub
Så blev dette års distriktmesterskab for Hest hold afviklet og her har vi vinder holdet:
Vinderne blev: Værløse hold 2
Emma Østergaard Hartmann på Amor, Emilie Schultz Jørgensen på Avicii
Mia Mortensen på Lindro, Frauke Baltruschat på Djamilia

2. Pladsen gik til: Sportsrideklubben
Tana Brodersen på Donnerspon, Tina Dufour på Copyright (SWB)
Cecilie Raahauge på Le Mans, Louise Lindegaard Petersen på Clarimar

3. Pladsen gik til: Værløse hold 1
Mathilde Patricha Pavlovski på Hair’s Ca’cash, Lærke Høi Johansen på Hava Ask
Frederikke Olivia De Linde Henriksen på Quark ll Ask, Julie Lund Boskovski på Ruby Tuesday
*************************************




 

Distriktsmester Spring_kat 3_2021

24/5 Spring Pony Individuelt.....Holte Rideklub
1. Filippa Ørnfeldt Bertelsen og BIG TIME BUSTER - 3 fra Ballerup Rideklub
2Emma Sofie Gotterup Heissel og KLINTHOLMS SIR CHUCK - 3 fra Kongelundens Rideklub
3. Clara Løwert Thomse og ZAFIRA - 3 fra Exmoor Sportsrideklub
 
 

***************

 
 

 
 

Kat. 2: Tre ekvipager var i omspringning om mesterskabet.

1. Casper Moberg / Munsboro Cross fra Tattersall Pony Rideklub vandt mesterskabet for kat. 2 med en fejlfri omspringning.

2. Malou Kiran Grewal / Solbakkens Danni fra Ishøj Sportsrideklub vandt sølv, mens

3. Sia Henneberg / Monmore Martin fra Exmoor Sportsrideklub vandt bronze.

Helene Ranch Nielsen / Silver Star fra Exmoor Sportsrideklub og Victoria Lykke Juul Hastrup / Oatfield Dont Be Shy fra Sportsrideklubben delte 4.pladsen med fire fejl hver fra hovedrunden.

 
 

***********

 
 

 
 

Kat. 1:  Hele 5 ekvipager var i omspringning om mesterskabet.

1. Caroline Sabroe Søndergaard / Play Misty For Me fra Exmoor Sportsrideklub vandt mesterskabet.

2. Caroline Amalie Lysbo / Awatovi fra Sportsrideklubben tog sølv lige foran

3. Mai Nielsen / Robe Duster fra Kongelundens Rideklub på bronzepladsen.

Wilma Frederikke Bohnstedt / Shanbo Sallys Girl fra Sportsrideklubben blev nr. 4.

Alle 4 ekvipager var fejlfrie i omspringningen.

 
 

*************

 

13/5 - 16/5 Kombineret(Dressur-Spring) Hest Individuelt....Glostrup Rideklub

Nr. 1: Sigrid Kamma Køhl og KASSIOPEI fra Ledøje-Smørum Rideklub

Nr. 2: Nynne Navntoft og SATSMO fra Tømmerup Sportsrideklub

Nr. 3: Marina Boss Hagedorn og HAMILTON F. DAMGAARD fra Holte Ride-Klub
 
13/5 - 16/5 Kombineret(Dressur-Spring) Pony Individuelt
*********************************
 

Forside