Her finder du stævneplan, oversigt over afholdte og kommende mesterskaber samt billedgallerier

Check ranglisterne for indeværende og tidligere år, læs reglerne og indberet dine resultater online

Se distriktets rideklubber, tilmeld dig kurser og find nyttige informationer om konkurrencedeltagelse

Book distriktets tidtagningsanlæg, se referater fra bestyrelsesmøder samt praktisk info for rideklubber

   Husk at der er trådt en ny lov i kraft d.25/5-2018, der betyder vi IKKE må lægge billeder på vores hjemmeside eller på Facebooksiden, uden samtykke.

Derfor kan der være billeder på hjemmeside/Facebook, hvor enkelte personer er sløret, fordi vi endnu ikke har modtaget samtykke. 
Samtykke erklæring kan findes under "Klub Info" 

For kat. 3 vandt Laura Sofie Hilstrøm / Spirit fra Sportsrideklubben mesterskabet. 

Karla Ekstrand Langgaard / Stonepark Dynamite fra Kastrup-Tårnby Rideklub vandt sølv,

mens Maagdalene Rose Mikkelsen / Bakkegaardens Nikita fra Gentofte Rideklub vandt bronze.

Sophie Karoline Emilie Moltke / Låddenhøjs Medina blev nr. 4 i mesterskabet

 

For kat. 2 vandt Sara Katrine Buus / Bjergets Midnight fra Værløse Rideklub mesterskabet.

Helena Ranch Nielsen / Silver Star fra Kongelundens Rideklub vandt sølv, mens Maya Ceder / Kirkelodgaards Milton fra Gentofte Rideklub vandt bronze.

 

 

Mesterskabet for kat. 1 blev vundet af Mathilde Schur Pedersen / Cummermore Dolly fra Kastrup-Tårnby Rideklub. 

Ida Tardrup Frandsen / Alive fra Exmoor Sportsrideklub vandt sølv, mens Sofie Kruhl Jensen / Oakwood Mia fra Holte Rideklub vandt bronze. 

***************

 

1.plads og distriktsmestre i TREC 2018: HJOR hold 2:

Cecilie Schrøder Jensen på Strejfer, Ewa Sofie Mikkelsen på Figaro og Christina Keppie på Findus.

 

På andenpladsen i TREC 2018: HJOR hold 1:

Tanja Kohn på Tristan AL-BAIT OX, Mette Hildan på Coolmann og Lisbeth Arredondo på Baloo 

 

***************************************** 

Årets første distriktsmesterskab var distriktsmesterskabet i Distance, der blev afviklet d. 15. april på Vestegnens Rideklub.

Sofie Høffer / Foreksa OX fra Sportsrideklubben Petersborg vandt distriktsmesterskabet.

Helle Husted / Spotlytes First OX og Rikke Kloster Pedersen / Emira Azizah OX vandt sølv og bronze. Begge ekvipager starter fra Albertslund Rideklub.

   *******************************************************************

Noona Wildfang Linde og Chelino 3 fra Sportsrideklubben vandt bronze ved Indendørs-DM i springning for children.

Vi ønsker Noona tillykke med DM-medaljen.

Foto: Photo By Rex

***************************

Clara Savas Olsen og Flying Ronaldo fra Holte Rideklub vandt bronze ved Indendørs-DM i springning for kat. 2.

Vi ønsker Clara tillykke med DM-medaljen.

Foto: Photo By Rex

*********************************************

Josephine Christian Jacobsen og Dykebeck Wild Hazel Nut fra Sportsrideklubben vandt guld ved Indendørs-DM i springning for kat. 3.

Vi ønsker Josephine tillykke med Danmarksmesterskabet.

Foto: Photo By Rex

************************************************* 

 

 

 

 

 

******************************************************* 

 

Husk Vestegns Klubberne har deres egen Rangliste

 

 

 

 

 

 

 

 

Forside