Du er her

Stævneplan 2018

Dato Klub Godk. prop Stævnetype Disciplin Kategori Øvrigt
6/1 - 7/1 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
6/1 - 7/1 Vestegnens Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
med Vestegnscup
13/1 - 14/1 Stævnefri weekend / DRF's Officialsweekend - Andet INGEN STÆVNER I DENNE WEEKEND
20/1 - 21/1 Brøndby NY Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
20/1 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
21/1 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
21/1 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
max LA1 for heste
26/1 - 28/1 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
27/1 - 28/1 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
3/2 - 4/2 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
3/2 - 4/2 Vestegnens Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med Vestegnspokalen
8/2 Distrikt 1's generalforsamling / pokaloverrækkelse - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Military
  • Distance
  • Trec
  • Paradressur
  • Hest
Afholdes hos Glostrup Rideklub. Der afholdes først fællesspisning og generalforsamling. Bagefter er der pokaloverrækkelse for top-3 på ranglisterne for 2017. For tilmelding se opslag på D1's hjemmeside.
8/2 Rosenparade - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Military
  • Distance
  • Trec
  • Paradressur
  • Pony
For ryttere der er født i 2001 og derfor ved årsskiftet faldt for aldersgrænsen som ponyryttere. Afholdes hos Glostrup Rideklub
9/2 Brøndby NY Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
E-stævne, Fastelavnsstævne
10/2 - 11/2 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
17/2 - 18/2 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
17/2 - 18/2 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
23/2 - 25/2 Holte Rideklub (Nord) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
KBH-mesterskab, 1. kvalifikation
3/3 - 4/3 Birkerød Rideforening (Nord) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST pga frostvejr
3/3 - 4/3 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
inkl klasser med bidløs optømning
4/3 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
4/3 Vestskoven Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt - KUN for VSR
7/3 - 11/3 Hingstekåring, Herning (Jylland) - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
DV's Hingstekåring
9/3 Brøndby NY Rideklub (Vest) Ja E-stævne
  • Spring
  • Pony
AFLYST pga frostvejr
10/3 - 11/3 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
17/3 - 18/3 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
17/3 - 18/3 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Barney Cup
17/3 - 18/3 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
KBH-mesterskab, 2. kvalifikation
23/3 - 25/3 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
24/3 - 25/3 Vestegnens Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med Vestegnspokalen
31/3 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Trec
  • Hest
  • Pony
Finale i TREC Vinter-cup
7/4 - 8/4 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
med D-klasser for pony
7/4 - 8/4 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Pony
D-klasser ved C-stævne (spring/hest)
8/4 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt showstævne
8/4 Vestskoven Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Internt - KUN for VSR
13/4 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
14/4 - 15/4 Mounted Games, Vallensbæk Ridecenter - Internationalt Nordisk Mesterskab for hold
14/4 - 15/4 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
15/4 Vestegnens Rideklub (Vest) - Lands/elite
  • Distance
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab Distance
15/4 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
15/4 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja E-stævne
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Rideskolestævne
21/4 - 22/4 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
21/4 - 22/4 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
21/4 - 22/4 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
28/4 - 29/4 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
KBH-mesterskab, 3. kvalifikation
29/4 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
4/5 - 6/5 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
5/5 - 6/5 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
Afvikles indendørs
6/5 Hjortespring Rideklub  (Midt) Ja E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Åbent for HJOR, FUR, ESP. Med klubmesterskab
6/5 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Rideskolestævne - kun for HVR
10/5 - 13/5 Capacity (Distrikt 2) - Andet
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Sjællandsmesterskaber, pony / jun/yr / senior. Brogaarden Cup, 1. kvalifikation
10/5 - 11/5 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Kombineret distriktsmesterskab hest/pony, 1. runde (dressur)
10/5 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfestævne
12/5 - 13/5 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab spring, hold, hest & kombineret distriktsmesterskab hest/pony, finale (spring)
12/5 - 13/5 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Københavnsmesterskaber, finale og Brogaarden Para Cup 1. kvalifikation
12/5 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
18/5 - 20/5 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Dressur fredag-lørdag, spring søndag, med klubmesterskab
18/5 - 20/5 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Pony
Distriktsmesterskab, spring, individuelt, pony
18/5 - 20/5 Sportsrideklubben (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
19/5 - 20/5 Amagerland Sportsrideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskab
20/5 Hjortespring Rideklub  (Midt) Ja Distrikt
  • Trec
  • Hest
  • Pony
Distriktsmsterskab, TREC hold
20/5 - 21/5 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Dressur søndag, spring mandag AFLYST
21/5 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Sløjfestævne
24/5 Ansøgningsfrist C-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for C-stævner i perioden 1/10 2018-31/3 2019
24/5 Holte Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Aftenstævne
26/5 - 27/5 Birkerød Rideforening (Nord) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
26/5 - 27/5 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab, dressur, hold pony & hold hest
26/5 - 27/5 Rideklubben Egene (Nord) Nej Distrikt
  • Spring
  • Pony
AFLYST - mesterskabet flyttet til Kongelunden
26/5 - 27/5 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Dstriktsmesterskab, spring, hold, pony, Brogaarden Cup 2. kvalifikation (hest)
26/5 - 27/5 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Nels og Josephine Cup
26/5 - 27/5 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
med bidløs-klasser
1/6 - 3/6 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
2/6 - 3/6 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
"Støt en hjemløs"-cup. AFLYST
5/6 Sportsrideklubben (Midt) - Andet
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Banetræning (med de forhindringer der skal bruges til DM for ponyhold)
5/6 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfedressur
5/6 Værløse Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
7/6 - 10/6 Broholm (Fyn) - Lands/elite
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
DM, dressur, senior, U25, para
9/6 - 10/6 Vallensbæk Ridecenter (Vest) - Lands/elite Mounted Games, DM for par
9/6 - 10/6 Exmoor Sportsrideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
9/6 - 10/6 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Vestegnsmesterskaber, dressur
9/6 - 10/6 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
10/6 Vestskoven Rideklub (Vest) Nej Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt - KUN for VSR. Klubmesterskab
11/6 Ansøgningsfrist D/E-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for D- og E-stævner i perioden 1/10 2018-31/3 2019
14/6 Holte Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Aftenstævne
15/6 - 17/6 Exmoor Sportsrideklub (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Pony
15/6 - 17/6 Værløse Rideklub (Midt) Nej Distrikt
  • Spring
  • Hest
AFLYST
16/6 - 17/6 Ringsted Sports Rideklub (Distrikt 4) - Andet
  • Dressur
  • Hest
Dressurens Venner Cup
16/6 - 17/6 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
AFLYST - flyttes til oktober, Vestegnsmesterskaber, spring
16/6 - 17/6 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
16/6 - 17/6 Sportsrideklubben Petersborg (Nord) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
17/6 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
17/6 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Internt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Internt - kun for SIV
22/6 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
22/6 - 24/6 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab, dressur, individuelt, hest, pony, para
23/6 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
24/6 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt - kun for ARK. Klubmesterskab, 1. afd.
30/6 - 1/7 Frederiksværk Rideklub (Distrikt 2) - Andet
  • Dressur
  • Hest
Dressurens Venner Cup
30/6 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Gavekort- / puljespring
30/6 - 1/7 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
30/6 - 1/7 Vestegnens Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
6/7 - 8/7 Storkøbenhavns Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
9/7 - 14/7 Vallensbæk Ridecenter (Vest) - Internationalt Mounted Games, VM for par
14/7 - 15/7 Hillerød Sportsrideklub (Distrikt 2) - Andet
  • Spring
  • Hest
Brogaarden Cup, 3. kvalifikation
14/7 - 15/7 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Pony
21/7 - 22/7 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
27/7 - 29/7 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med Nord-Vest Box Cup
29/7 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Banetræning
11/8 - 12/8 Vallensbæk Ridecenter (Vest) - Andet
  • Dressur
  • Hest
DV's hoppekåring
11/8 - 12/8 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
11/8 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Sløjfespring - AFLYST
11/8 - 12/8 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
12/8 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
D-stævne ved DV's hoppekåring.
15/8 Sportsrideklubben Petersborg (Nord) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Aftenstævne
18/8 - 19/8 Nordsjællands Sportsrideklub (Distrikt 2) - Andet
  • Spring
  • Hest
Brogaarden Cup, 4. kvalifikation
18/8 - 19/8 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
18/8 - 19/8 Exmoor Sportsrideklub (Midt) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
18/8 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Trec
  • Hest
  • Pony
AFLYST - Distriktsmesterskab, TREC individuelt - flyttet til HJOR d. 29/9
18/8 - 19/8 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Amagermesterskab
18/8 - 19/8 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
23/8 - 26/8 Sportsrideklubben (Midt) - Lands/elite
  • Spring
  • Pony
DM spring ponyer
23/8 - 26/8 Danish Derby (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
Bundgaard Byg Cup 3. kvalifikation, DRF's Unghestechampionat, Eliteskue
23/8 - 26/8 Danish Derby (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
DRF's Unghestechampionat
23/8 - 26/8 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Pony
C-klasser ved DM-stævnet
24/8 - 26/8 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber, dressur fredag-lørdag, spring søndag
25/8 - 26/8 Sakskøbing (Distrikt 5) - Andet
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Sjællandsmesterskab dressur, senior, jun/yr, pony, para
25/8 - 26/8 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Spring lørdag, dressur søndag
25/8 - 26/8 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
31/8 - 2/9 Store Hestedag (Roskilde) - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Store Hestedag
1/9 - 2/9 Rideklubben Egene (Nord) Ja Distrikt
  • Spring
  • Pony
med Nord-Vest Box Cup
1/9 - 2/9 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskab
7/9 - 9/9 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
DM for klubhold, Finale i Dressurens Venner Cup
8/9 - 9/9 Birkerød Rideforening (Nord) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
8/9 - 9/9 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
8/9 - 9/9 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
9/9 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
med klubmesterskab
14/9 - 16/9 Vallensbæk Ridecenter (Vest) - Lands/elite Mounted Games, DM individuelt
15/9 - 16/9 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt - kun for ARK. Klubmesterskab, 2. afd.
15/9 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
15/9 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
Hold cup
15/9 - 16/9 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
Brogaarden Cup, finale
15/9 - 16/9 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
15/9 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskab
16/9 Hjortespring Rideklub  (Midt) Ja E-stævne
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskab. Kun for HJOR, FUR, ESP
16/9 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
16/9 Lundtofte Rideklub (Midt) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST, Sløjfedressur
16/9 Vestskoven Rideklub (Vest) Nej Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt - KUN for VSR
21/9 - 23/9 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab, spring, individuelt, hest
22/9 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Military
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab, military individuelt hest og pony
22/9 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfedressur - AFLYST
22/9 - 23/9 Amagerland Sportsrideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
29/9 Hjortespring Rideklub  (Midt) Ja Distrikt
  • Trec
  • Hest
  • Pony
Distriktsmesterskab, TREC individuelt
29/9 - 30/9 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber, spring lørdag, dressur søndag
29/9 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
30/9 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Rideskolestævne - kun for SIV
5/10 - 7/10 Solrød Rideklub (Distrikt 3) - Lands/elite
  • Dressur
  • Pony
ECCO Cup 3. kvalifikation
5/10 - 7/10 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
6/10 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfedressur
6/10 - 7/10 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
6/10 - 7/10 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
Brogaarden Para Cup 4. kvalifikation
11/10 - 14/10 Blue Hors (Jylland) - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
DRF's Championatfinaler
12/10 - 14/10 Holte Rideklub (Nord) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Pony, Children, Juniorer
12/10 - 14/10 Holte Rideklub (Nord) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
C-klasser ved B-stævnet
13/10 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfedressur
17/10 - 21/10 World Cup (Herning) - Internationalt
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
World Cup stævne
20/10 - 21/10 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
27/10 - 28/10 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Halloween-stævne
27/10 - 28/10 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
VM i springning
2/11 - 4/11 Heslegård Sportsrideklub (Distrikt 2) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
ECCO Cup 3. kvalifikation Jun / Yr / U25
2/11 - 4/11 Fredericia Sportsrideklub (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Pony
Rosenparade ponyspring
3/11 - 4/11 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
3/11 - 4/11 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Lagkagecup - med Rosenparade i springning
4/11 Rosenparade - Springning - Se opslag på D1's hjemmeside - Andet
  • Spring
  • Military
  • Pony
Rosenparade (springning) afholdes ved Kongelundens C-stævne. Ryttere fra andre discipliner end springning kan også deltage.
9/11 - 11/11 Sportsrideklubben Aalborg (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
Jysk Mesterskab
9/11 - 11/11 Blue Hors (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
Bundgaard Byg Cup finale
10/11 - 11/11 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej Internt
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Rideskolestævne - kun for BNR
10/11 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Sløjfespring
10/11 - 11/11 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
11/11 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Sløjfespring, kun åben for VEK, HØRS, EGE
11/11 Vestskoven Rideklub (Vest) Nej Internt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Internt - KUN for VSR. Klubmesterskab
15/11 Ansøgningsfrist C-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for C-stævner i perioden 1/4-30/9 2019
16/11 - 18/11 Danish Derby (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
Christmas Warm-Up hest
16/11 - 18/11 Hedensted Rideklub (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Pony
Rosenparade ponydressur
17/11 - 18/11 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
18/11 Rosenparade - Dressur - Se opslag på D1's hjemmeside - Andet
  • Dressur
  • Pony
Rosenparade (dressur) afholdes ved Ballerups C-stævne. Ryttere fra andre discipliner end dressur kan også deltage.
18/11 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Pony
med Rosenparade i dressur
23/11 - 25/11 Danish Derby (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Pony
Christmas Warm-Up pony
24/11 - 25/11 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
AFLYST
29/11 - 2/12 Danish Derby (Jylland) - Internationalt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Baltic Cup finaler Pony / Children / Jun / YR
30/11 Ansøgningsfrist D/E-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for D- og E-stævner i perioden 1/4-30/9 2019
30/11 - 2/12 Uggerhalne Sportsrideklub (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
ECCO Cup finaler Pony / Jun / YR / U25
1/12 - 2/12 Albertslund Rideklub (Vest) Nej Internt
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Internt - kun for ARK. Klubmesterskab, finale
1/12 - 2/12 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
1/12 - 2/12 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST (med klubmesterskaber)
5/12 - 9/12 Danish Derby (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
Christmas Show
7/12 - 9/12 Sportsrideklubben Aalborg (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
Jysk Mesterskab
8/12 - 9/12 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Julestævne
8/12 - 9/12 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
AFLYST (med klubmesterskaber)
9/12 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony