Du er her

Stævneplan 2019

Dato Klub Godk. prop Stævnetype Disciplin Kategori Øvrigt
5/1 - 6/1 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
5/1 - 6/1 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
AFLYST
6/1 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
12/1 - 13/1 Stævnefri weekend / DRF's Officialsweekend - Andet
  • Spring
  • Dressur
INGEN STÆVNER DENNE WEEKEND
17/1 - 20/1 Riders Cup (Distrikt 4) - Internationalt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Baltic Cup, 1. kvalifikation
19/1 - 20/1 Birkerød Rideforening (Nord) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
19/1 - 20/1 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
25/1 - 27/1 Danish Derby (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
Indendørs DM, Jun / YR / Senior
25/1 - 27/1 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
26/1 - 27/1 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
2/2 - 3/2 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
3/2 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
3/2 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
9/2 - 10/2 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
AFLYST - Vestegnspokalen i spring
10/2 Albertslund Rideklub (Vest) Ja E-stævne
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Kun for ARK, 1. kval til klubmesterskab
16/2 - 17/2 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
17/2 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
22/2 - 24/2 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Med klubmesterskab
1/3 - 3/3 Holte Rideklub (Nord) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Pony, Children, Juniorer
1/3 - 3/3 Sundeved Rideklub (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Hest
ECCO Cup Jun / YR / U25
1/3 - 3/3 Holte Rideklub (Nord) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
C-klasser ved B-stævnet
2/3 - 3/3 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
med bidløse klasser
3/3 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
4/3 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
6/3 - 10/3 DV's Hingstekåring, Herning (Jylland) - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
DV's Hingstekåring med international stævne
9/3 - 10/3 Birkerød Rideforening (Nord) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
9/3 - 10/3 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
9/3 - 10/3 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST - Vestegnspokalen i dressur
15/3 - 17/3 Hedensted Rideklub (Jylland) - Lands/elite
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Indendørs DM Pony / Children
15/3 - 17/3 Sundeved Rideklub (Jylland) - Lands/elite
  • Dressur
  • Pony
ECCO Cup Pony
15/3 - 17/3 Holte Rideklub (Nord) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Københavnsmesterskaber - 1. kvalifikation
16/3 - 17/3 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
17/3 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
22/3 - 24/3 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
23/3 - 24/3 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
29/3 - 31/3 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Københavnsmesterskaber - 2. kvalifikation
6/4 - 7/4 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
6/4 - 7/4 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
D-klasser ved C-stævnet
6/4 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
7/4 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
7/4 Vestskoven Rideklub (Vest) Ja Internt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
11/4 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
12/4 - 14/4 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
13/4 - 14/4 Vallensbæk Ridecenter (Vest) - Internationalt
  • Mounted Games
  • Hest
  • Pony
Mounted Games, Nordisk Mesterskab for hold
18/4 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
20/4 - 21/4 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
22/4 Hjortespring Rideklub  (Midt) Ja Distrikt
  • Trec
  • Hest
  • Pony
med distriktsmesterskab i TREC
26/4 - 28/4 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
27/4 - 28/4 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
27/4 - 28/4 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Københavnsmesterskaber, 3. kval
27/4 - 28/4 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
4/5 - 5/5 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
4/5 - 5/5 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
4/5 - 5/5 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
9/5 Sportsrideklubben (Midt) Ja E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Banetræning
11/5 - 12/5 Hjortespring Rideklub  (Midt) Ja E-stævne
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskab. Åbent for HJOR, FUR, ESP
11/5 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
12/5 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfedressur
15/5 Ansøgningsfrist, C-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for C-stævner i perioden 1.okt 2019-31.marts 2020
17/5 - 19/5 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
17/5 - 19/5 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Københavnsmesterskaber, finale og Brogaarden Para Cup
17/5 - 19/5 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Pony
24/5 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Aften-sløjfedressur
25/5 - 26/5 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
25/5 - 26/5 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
25/5 - 26/5 Sportsrideklubben Petersborg (Nord) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
25/5 - 26/5 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
25/5 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
26/5 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Trec
  • Hest
  • Pony
med distriktsmesterskab for hold
30/5 Ansøgningsfrist, D/E-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for D/E-stævner i perioden 1.okt 2019-31.marts 2020
30/5 - 31/5 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
med distriktsmesterskab i paradressur og kombinerede distriktsmesterskaber
1/6 - 2/6 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
1/6 - 2/6 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med kombinerede distriktsmesterskaber. HUSK at man også skal starte dressur!
5/6 Værløse Rideklub (Midt) Ja E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
8/6 - 10/6 Vallensbæk Ridecenter (Vest) - Lands/elite
  • Mounted Games
  • Hest
  • Pony
Mounted Games, DM invididuelt
8/6 - 9/6 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
8/6 - 10/6 Værløse Rideklub (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med distriktsmesterskab for klubhold, samt E- og D-klasser
9/6 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja E-stævne
  • Voltige
  • Hest
  • Pony
13/6 Sportsrideklubben (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Aften-stævne, sløjfespring
14/6 - 16/6 Sportsrideklubben (Midt) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
Brogaarden Cup
15/6 Mattssons Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Sløjfedressur
15/6 - 16/6 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
15/6 - 16/6 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
16/6 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Ja E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Rideskole-stævne
22/6 - 23/6 Glostrup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Vestegnsmesterskaber i dressur
22/6 - 23/6 Kongelundens Rideklub (Øst) Ja Distrikt
  • Spring
  • Hest
Distriktsmesterskab individuelt spring hest
22/6 - 23/6 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
22/6 - 23/6 Lundtofte Rideklub (Midt) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
26/6 - 30/6 Nordisk Mesterskab, Vilhelmsborg (Århus) - Internationalt
  • Spring
  • Dressur
  • Military
  • Paradressur
  • Voltige
  • Hest
  • Pony
NM i dressur, paradressur, spring, military og voltigering
5/7 - 7/7 Storkøbenhavns Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
26/7 Lundtofte Rideklub (Midt) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
27/7 - 28/7 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
AFLYST
28/7 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Ja E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Banetræning
3/8 - 4/8 Ishøj Sportsrideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
3/8 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
10/8 - 11/8 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
16/8 - 18/8 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Nej Distrikt
  • Spring
  • Hest
17/8 - 18/8 Albertslund Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
17/8 - 18/8 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Nej Distrikt
  • Spring
  • Pony
17/8 - 18/8 Lundtofte Rideklub (Midt) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
22/8 Holte Rideklub (Nord) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
23/8 - 25/8 Ballerup Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
24/8 - 25/8 Kongelundens Rideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
31/8 - 1/9 Vestegnens Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Vestegnspokalen
31/8 - 1/9 Ledøje - Smørum Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
1/9 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
6/9 - 8/9 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
6/9 - 8/9 Sportsrideklubben (Midt) Nej Distrikt
  • Spring
  • Pony
7/9 - 8/9 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
13/9 - 15/9 Hjortespring / Sportsrideklubben (Midt) - Andet
  • Trec
  • Hest
  • Pony
DM i TREC
14/9 - 15/9 Dragør - Store Magleby Rideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
14/9 - 15/9 Rideklubben Egene (Nord) Nej Distrikt
  • Spring
  • Pony
14/9 - 15/9 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
med klubmesterskaber
21/9 - 22/9 Hjortespring Rideklub  (Midt) Nej E-stævne
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
21/9 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
21/9 - 22/9 Mattssons Rideklub (Midt) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
21/9 - 22/9 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Vestegnspokalen
28/9 - 29/9 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
28/9 - 29/9 Lundtofte Rideklub (Midt) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
28/9 - 29/9 Vedbæk Rideklub (Nord) Ja Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
29/9 Albertslund Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
29/9 Kastrup - Tårnby Rideklub (Øst) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
4/10 - 6/10 Ballerup Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Spring
  • Hest
5/10 - 6/10 Birkerød Rideforening (Nord) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
5/10 - 6/10 Stevnsbogaard Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
Dressur: lørdag, spring: søndag
5/10 - 6/10 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
6/10 Vestskoven Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Dressur
  • Hest
8/10 Hvidovre - Avedøre Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
11/10 - 12/10 Holte Rideklub (Nord) Nej Distrikt
  • Spring
  • Hest
Sjællandsmesterskaberne
12/10 - 13/10 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
12/10 - 13/10 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
13/10 - 14/10 Holte Rideklub (Nord) Nej Distrikt
  • Spring
  • Pony
Sjællandsmesterskaberne
18/10 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
19/10 - 20/10 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
19/10 Kongelundens Rideklub (Øst) Nej E-stævne
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
26/10 - 27/10 Albertslund Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Spring
  • Hest
  • Pony
27/10 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
1/11 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
2/11 - 3/11 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
9/11 - 10/11 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
9/11 - 10/11 Kongelundens Rideklub (Øst) Nej Distrikt
  • Spring
  • Pony
15/11 Ansøgningsfrist, C-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for C-stævner i perioden 1.apr-30. sept. 2020
17/11 Ballerup Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Pony
17/11 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
22/11 - 24/11 Sportsrideklubben Vallensbæk (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
23/11 - 24/11 Albertslund Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Hest
  • Pony
Vestegnsmesterskaberne
24/11 Vestegnens Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
30/11 Ansøgningsfrist, D/E-stævner - Andet
  • Spring
  • Dressur
  • Paradressur
  • Hest
  • Pony
Ansøgningsfrist for D/E-stævner i perioden 1.apr-30. sept. 2020
30/11 Albertslund Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
7/12 - 8/12 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
7/12 - 8/12 Tømmerup Sportsrideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
13/12 Brøndby NY Rideklub (Vest) Nej E-stævne
  • Spring
  • Hest
  • Pony
14/12 - 15/12 Kongelundens Rideklub (Øst) Nej Udvidet klub
  • Spring
  • Dressur
  • Hest
  • Pony
15/12 Glostrup Rideklub (Vest) Nej Distrikt
  • Dressur
  • Hest
  • Pony